Su İticiliğin Geri Kazandırılması

Sıvının giysinizin dış kumaşını doygunluğa ulaştırmasını (“reçine emdirme” olarak adlandırılır) önlemek için tüm GORE-TEX® giysiler ve seçilen GORE® WINDSTOPPER® ürünler kumaşa uygulanan ultra ince su itici polimer ile işleme tabi tutulmuştur. Su iticilik suyun emilmek yerine damlacık hâline gelip kumaşın dış katmanından akmasına neden olur.

Buna karşın su iticilik işlemi kalıcı değildir. Olağan aşınma ve yıpranma ile birlikte kire, deterjanlara, böceksavara ve diğer yabancı maddelere maruz kalması su iticilik ömrünü kısaltabilir. İyi haber giysilerinizin su iticiliğinin etkisinin yeniden canlandırılması ve geri kazandırılması kolaydır.

Su İticilik Etkisi Nasıl Canlandırılır ve Geri Kazandırılır

 

GORE-TEX® Teknik Giysiler, GORE® WINDSTOPPER® Soft Shell giyisiler ve GORE® WINDSTOPPER® pantolonlar

Üreticinin talimatlarına uygun olarak giysiyi yıkamanız, durulamanız ve kurutucuya koymanız yeterlidir. Yıkamak kirleri giderir, kurutucunun ısısı ise kumaş yüzeyinin üzerindeki su iticilik işleminin etkisinin canlandırılmasına yardımcı olur.

Su, temizlediğiniz ve çamaşır kurutma makinesinde kuruttuğunuz giysinin yüzeyinde boncuk şeklinde bir damla hâline gelmiyorsa su iticilik işlemi kullanım ömrünün sonuna ulaşmıştır. Ancak giysinin su iticiliğini bir su itici polimer ile geri kazandırabilirsiniz.

Gore outdoor kumaşları için topikal bir su iticilik yenileyici uygulanmasını önermektedir. Su itici yenileyici, florokarbon (FC) bazlı, nefes alabilir giysilere yönelik olan bir ürün olmalıdır.

GORE-TEX® Isı ve Alev Giysileri

En son durulamada florokarbon (FC) reçine ile normal işlem uygulanmasını öneriyoruz. Daha sonra çamaşır kurutma makinesinin ısısı veya ütüleme, işlemin etkisini canlandıracaktır. Bu, koruyucu giysinin ömrünü uzatır.

Bu işlem GORE-TEX® membranın performansını olumsuz etkilemez.

Önemli: Dış kumaşın kendisi florokarbon ile işleme tabi tutulmasa veya dayanıklı su iticilik etkinliği zaman içinde bozulmuş olsa dahi ısı ve aleve karşı koruma işlevini muhafaza eder. Ancak dış kumaşın kirlenmesi ısı ve aleve karşı korumayı azaltabilir. (Bkz: Düzenli Bakım).

GORE-TEX® Ayakkabı

Ayakkabılar için tasarlanmış sprey ürünlerin büyük bölümü orijinal bitirme aşındığında veya yoğun kullanım sonucu yıkanıp çıktığında GORE-TEX® Ayakkabıların su iticiliğini iyileştirmek için kullanılabilir. Bu işlemler GORE-TEX® astarı olumsuz etkilemez. Her zaman öncelikle ayakkabılarınızın etiketi üzerinde bulunan üretici bakım talimatlarını kontrol edin.